To pierwszy całkowicie polski projekt filmowy o życiu człowieka, który wpłynął na oblicze naszej cywilizacji. Niesamowity dokument o życiu i działalności Pawła z Tarsu.
ODCINEK 5
Do Żydów i do pogan
Rozpoczynamy tak zwaną pierwszą podróż misyjną Szawła. Wyrusza z nią wraz z Barnabą. Najpierw docierają na Cypr. Tam Szaweł przyjmuje imię Paweł i od tej pory staje się “motorem napędowym” działań misyjnych. Wraz z nim docieramy do Antalii w dzisiejszej południowej Turcji oraz odkrywamy pierwsze kościoły Anatolii, które zakładał w Antiochii Pizydyjskiej, Ikonkum, Listrze i Derbe. Większość z tych miejsc to starożytne ruiny nie przypominające nic ze świetności tamtych czasów. Lecz postać Pawła ożywia je jakby na nowo. Dotykamy także ważnego problemu współistnienia chrześcijan pochodzenia żydowskiego i chrześcijan z pogaństwa w pierwotnym Kościele. Postać Pawła odgrywa kluczową rolę w rozstrzygnięciu tej kwestii.
ODCINEK 6
Bóg nas wzywa
Wyruszamy z Pawłem na drugą wyprawę misyjną. Poznajemy kolejne Kościoły zakładane w Azji Mniejszej (na terenie dzisiejszej Turcji). Przechodzimy przez Bramę Cylicyjską, odwiedzamy ponownie Ikonium, i Listrę. Odkrywamy Galację oraz Ankarę - współczesną stolicę Turcji, położoną w tej starożytnej krainie. Zaglądamy do Pergamonu, przywołując czasy świetności tego królestwa. W końcu docieramy w okolice starożytnej Troi. Tam, w Aleksandrii Troas - kompletnie zagubionego portu nad morzem śródziemnym niedaleko Hellaspontu - Paweł został wezwany do Macedonii. Zaczyna się ewangelizacja Europy.
http://allegro.pl/pawel-z-tarsu-pojednanie-swiatow-czesc-iii-i1374294840.html
piątek, 17 grudnia 2010
wtorek, 9 listopada 2010
Miejsca relikwii św. Barnaby
Miejscowości z relikwiami św. Barnaby: Mediolan, Praga, Namur, Kolonia, Andechs i Cypr.
poniedziałek, 1 listopada 2010
List Barnaby
Ciekawym dokumentem jest List Barnaby z wieku II, w którym autor poleca teksty Pisma świętego tłumaczyć alegorycznie. Teologicznie cenną jest druga część tegoż Listu, mówiąca o preegzystencji Chrystusa Pana, o tajemnicy Jego wcielenia i o dwóch drogach - światła i ciemności.
Ewangelia Barnaby
Ewangelia Barnaby jest to apokryficzna ewangelia powstawała w środowisku muzułmańskim w XIV wieku, w rejonie wpływów republiki Weneckiej (utwór pisany językiem starowłoskim, z silnymi naleciałościami dialektu weneckiego).
Ewangelia Barnaby opisuje życieJezusa, jednak w zgodzie z kanonami islamu (np. zamiast Jezusa zostaje ukrzyżowany Judasz, zaś Jezus zapowiada nadejście Mahometa).
Dzieje Barnaby
Męczeństwo św. Barnaby |
Ewangeliarz Barnaby
Statua św. Barnaby z kościoła Mafra National Palace w Portugalii |
O pismach, przypisywanych Barnabie
Barnabie przypisywano autorstwo Listu do Hebrajczyków, a także apokryficznych pism: Dziejów Barnaby, Listu Barnaby i Ewangelii Barnaby, wyrażającej wizję postaci i życia Jezusa bliską islamowi. Żadna z tych hipotez nie znalazła potwierdzenia.
środa, 27 października 2010
poniedziałek, 25 października 2010
Towarzysz w ikonografii
Jarosław Charkiewicz twierdzi, że w tradycji prawosławnej często ukazywany jest razem z apostołem Bartłomiejem, bowiem w tym samym dniu Cerkiew czci ich pamięć. W odróżnieniu od niego zazwyczaj ma na sobie czerwony płaszcz. Nie znalazłem w internecie takiej ikony. Natomiast znalazłem ikonę ze Barnaby ze św. Pawłem.
niedziela, 24 października 2010
Atrybuty
W ikonografii św. Barnaba przedstawiany jest jako starszy mężczyzna z długą brodą w tunice i płaszczu albo w szatach biskupich, czasami jako kardynał. Jego atrybutami są: ewangeliarz, zwój pergaminu, gałązka oliwna, halabarda, model kościoła.
Kult
Kult św. Barnaby był już w czasach apostolskich tak wielki, że tylko jemu jednemu z uczniów Dzieje Apostolskie nadają zaszczytny tytuł Apostoła. W wieku XVI powstał zakon Regularnych Kleryków św. Pawła, założony przez św. Antoniego Marię Zaccaria, od macierzystego kościoła św. Barnaby nazywany popularnie barnabitami.
Kogo strzeże Barnaba?
Barnaba jest patronem Florencji i Mediolanu, w którym według tradycji nauczał; czczony jest także jako orędownik podczas kłótni, sporów, smutku oraz burz gradowych.
Subskrybuj:
Posty (Atom)